Nieprzetarty Szlak » Webinary i warsztaty

Webinary i warsztaty

Zapisy i wszelkie informacje pod adresem nieprzetartyszlak@gmail.com
Webinar „Ruch i rytm – Body Percussion” odbędą się tutaj:
https://zoom.us/j/89221090168

Piątek 11 grudnia 2020
16:00 – 17:30

Webinar: „Podejście Nordoff Robbins w muzykoterapii” z Dominiką Dopierałą, Fundacja Nordoff Robbins Polska, Poznań
(obowiązują zapisy / ilość miejsc ograniczona / wystawiamy zaświadczenie / info i zapisy nieprzetartyszlak@gmail.com)

Spotkanie ma charakter zdalny, ale mimo to postaramy się stworzyć przestrzeń do wspólnej gry i śpiewu. To właśnie na wspólnym muzykowaniu opiera się proces muzykoterapii w podejściu Nordoff Robbins, które przybliży nam Dominika Dopierała. Jego kluczowe założenia będą wstępem do dyskusji na temat improwizacji, muzykoterapii społecznościowej oraz partnerskiej relacji pomiędzy uczestnikami sesji, w której każdy w równym stopniu może kształtować przebieg terapii. Zapraszamy na interaktywne doświadczanie wartości zespołowego tworzenia muzyki.

Dominika Dopierała – muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie. Po powrocie do Polski na trzy lata związała się z Akademią Muzyczną w Katowicach, prowadząc zajęcia dla studentów w zakładzie muzykoterapii. Jest autorką publikacji z zakresu muzykoterapii, prelegentem konferencji, prowadzi warsztaty dla muzyków, muzykoterapeutów i profesjonalistów z dziedzin pokrewnych. Posiada doświadczenie w pracy z osobami z chorobami neurologicznymi i urazami powypadkowymi, uczestnikami z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z uchodźcami, bezdomnymi oraz osobami z problemami ze zdrowiem psychicznym. Obecnie prowadzi muzykoterapię w ośrodku wychowawczym dla dzieci i młodzieży. W pracy z tą grupą szczególnie interesuje ją rola muzyki w budowaniu relacji z wychowankami z zaburzeniami więzi.

W 2016 roku założyła Fundację Nordoff Robbins Polska, która zajmuje się organizacją sesji muzykoterapii oraz wydarzeń muzycznych z udziałem różnorodnych grup społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami i bezdomnych. Jej osobistym celem jest upowszechnianie aktywnego muzykowania jako sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień i dostępnej dla każdego. Prowadzenie plenerowych sesji muzyki widzi jako sposób na integrację społeczną. Wierzy, że w szerszej perspektywie to właśnie poczucie wspólnoty pozwala społeczeństwu skutecznie mierzyć się z problemami świata, który tworzy.

Piątek 11 grudnia 2020
18:30 – 20:00

Webinar: „Specyfika pracy w zespole Remont Pomp” z Jarosławem Marciszewskim, Gdańsk + Koncert zespołu „Remont Pomp”

Podczas webinaru poznamy metody pracy stosowane w zespole. Spróbujemy zrozumieć ich specyfikę, stylistyki instrumentalne, na których bazują oraz inspiracje muzyczne, z których czerpią. Co istotne zespół nie zajmuje się muzykoterapią tylko tworzy muzykę, którą uważa za interesującą bez względu na to, kto ją tworzy. A lista muzyków, z którymi zespół Remont Pomp współpracował i tworzył jest imponująca. Zatrzymamy się nad procesem tworzenia oraz tym, co on ze sobą niesie dla uczestników. Będziemy mieli także okazję posłuchać efektów ich pracy.

Jarosław Marciszewski – muzyk, gitarzysta, wokalista. W 2003 w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku roku założył zespół Remont Pomp w którym gra do dziś. W Remoncie Pomp odpowiedzialny jest za prowadzenie warsztatów muzycznych, których podstawą jest rytm i wykorzystywanie niecodziennych instrumentów. Grupa korzysta z instrumentów afrykańskich (djembe, szejkery, bębny basowe, a go go), ale także gra na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką (kieliszki, misy, tank drum, Kalemba, balafon itp). Od 2009 do 2014 roku prowadził warsztaty muzyczne w Fundacji na Rzecz Osób z Autyzmem ADAPA. Współpracuje także z Teatrem Razem, gdzie wraz zespołem Remont Pomp tworzy muzykę do spektakli. Prowadził wielokrotnie warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. W latach 2014-2015 odpowiedzialny był za stworzenie muzyki do spektakli teatrów społecznych w ramach akcji „Historie po Oruńsku” oraz „Teatr Stocznia”.
Ponadto jest gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, grającym w zespołach: Popsysze, Towary Zastępcze, Pure Phase Unsamble, a także Nasiono All Stars. Jest członkiem niezależnego wydawnictwa Nasiono Records i wiceprzewodniczącym stowarzyszenia Nasiono. Współpracował z muzykami takimi jak: Mikołaj Trzaska, Grzegorz Nawrocki, Mike Majkowski, Damo Suzuki (ex Can), Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty (ex Spiritualized), Leatitia Sadier, Tomasz Ziętek, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Brał udział w wydarzeniach tj: Festiwal Unsound, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Open Source Art. Festival, SpaceFest, Festiwal Woodstock, Europejski Poeta Wolności, FETA, Międzynarodowe Biennale Teatralne „Terapia i Teatr”. W 2018 roku odbył 2 tygodniową trasę w Australii wraz zespołem Remont Pomp i Mikołajem Trzaską.

Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa Kilogram Records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Północna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga. Remont Pomp współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Ken Vandermark, Marzena Majcher, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Raphael Rogiński, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki czy Irek Wojtczak. Dwukrotnie zagrał na Festiwalu Unsound w Krakowie. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

W skład zespołu Remont Pomp wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Małgorzata Mleczko Marciszewska, Jarosław Marciszewski, Asia Świeczkowska

Sobota 12 grudnia 2020
godzina 10:00

„Rodzinne muzykowanie” – Warsztaty muzyczne dla dzieci z Sylwią Lasok, Lublin

Żywiołowy, zwariowany, uroczy to tylko niektóre z określeń jakie cisną się na usta, gdy mówimy o warsztatach Sylwii Lasok. Sylwia razem ze swoimi córkami Ritą i Blanką w swoich live’ach tworzą niesamowitą, ciepłą, spontaniczną atmosferę używając przy tym przedmiotów codziennego użytku. Nie potrzebujecie niczego, czego nie znajdziecie w swoich domach, by bawić się i grać!
Jeśli chcecie spędzić z dziećmi trochę czasu, pobawić się i nauczyć czegoś nowego, to jest to warsztat właśnie dla Was! Jeśli jesteście nauczycielami lub muzykoterapeutami, to będziecie mieli okazję zobaczyć muzykoterapeutkę z krwi i kości w akcji!

Sylwia Lasok – muzykoterapeutka, wokalistka, ultramaratonka, songwriterka. Robi tyle różnych rzeczy, że nawet nie zaczynamy wymieniać. Jeśli jeszcze jej nie znacie, nie przegapcie tej szansy!

Sobota 12 grudnia 2020
godzina 16:00 – 17:30

Warsztaty: „Ruch i rytm – Body percussion” z Joanną Stanowską, Warszawa (obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona)

Warsztaty skierowane są do nauczycieli wychowania przedszkolnego, wczesnoszkolnego i szkolnego, do pedagogów, terapeutów, opiekunów, animatorów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych podwyższaniem kwalifikacji zawodowych oraz wzmocnieniem swojej pamięci, koordynacji i koncentracji. Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy i podstawowych umiejętności w prowadzeniu zajęć muzyczno-ruchowych, a także poznanie autorskich dotychczas nieznanych zabaw.

Warsztaty mają bezpośredni związek pomiędzy świadomością i integracją ciała oraz umysłu. Ćwiczenia rytmiczne, mają na celu między innymi obudzenie i zwiększenie kontroli nad niezależnością prawej i lewej półkuli. Praca nad możliwościami perkusyjnymi ciała rozwija relacje między rytmem a ruchem. Szkolenie wspiera całościowe postrzeganie siebie.

Podczas warsztatów uczestnicy:

  • dowiedzą się, dlaczego ruch i rytm jest niezbędnym elementem naszego rozwoju psychofizycznego
  • poznają kilka nowych zabaw ruchowo-rytmicznych
  • nauczą się tworzyć muzykę za pomocą swojego ciała – używając do tego aparatu mowy, rąk, stóp, ud
  • będą pracować w zakresie lateralności i niezależności stron wykorzystując ciało jako przekaźnik, wzbogacając tym samym język komunikacji interpersonalnej
  • otrzymają gotowe pomysły i scenariusze zajęć Ruch i Rytm – Body percussion do swojej pracy

Joanna Stanowska – aktor, lalkarz, reżyser, trener, coach. Ponadto konferansjer, animator kultury, teatroterapeuta, a także kuglarz. Absolwentka: Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Uczelni Dramatycznej w Hiszpanii- Escuela Superior Del Arte Dramatico en Sevilla, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi – specjalizacja (motopedagogika, pedagogika cyrku). Ukończyła mnóstwo kursów i szkoleń, w tym posiada uprawnienia i jest certyfikowanym coachem. Od 2012 roku jest właścicielką agencji eventowej – JO ART SHOW. Od 2016 roku prowadzi firmę szkoleniową – Rozwój Twórczość Wyzwania Joanna Stanowska Jest koordynatorem i współtwórcą różnych projektów społeczno-kulturalnych. Realizuje jako aktorka oraz reżyser różne projekty teatralne oraz filmowe. Specjalizuje się w edukacji osób dorosłych oraz seniorów, prowadząc na co dzień szkolenia oraz warsztaty m.in. z motopedagogiki, psychomotoryki, neurodydaktyki.


Dołącz do wydarzenia na facebooku

Skip to content