Nieprzetarty Szlak » Webinary

Webinary

11.12.2020 piątek
godz. 16:00 – 17:30

Webinar „Podejście Nordoff Robbins w muzykoterapii” z Dominiką Dopierałą z Fundacji Nordoff Robbins Polska
(wystawiamy zaświadczenia, obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona)

Mimo, że spotkanie ma charakter zdalny postaramy się stworzymy przestrzeń do wspólnej gry i śpiewu. To właśnie na wspólnym muzykowaniu opiera się proces muzykoterapii w podejściu Nordoff Robbins, które przybliży nam Dominika. Jego kluczowe założenia będą wstępem do dyskusji na temat improwizacji, muzykoterapii społecznościowej oraz partnerskiej relacji pomiędzy uczestnikami sesji, w której każdy w równym stopniu może kształtować przebieg terapii. Zapraszamy na interaktywne doświadczanie wartości zespołowego tworzenia muzyki! 

Dominika Dopierała – muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie. Po powrocie do Polski na trzy lata związała się z Akademią Muzyczną w Katowicach, prowadząc zajęcia dla studentów w zakładzie muzykoterapii. Jest autorką publikacji z zakresu muzykoterapii, prelegentem konferencji, prowadzi warsztaty dla muzyków, muzykoterapeutów i profesjonalistów z dziedzin pokrewnych.

W 2016 roku Dominika założyła Fundację Nordoff Robbins Polska, która zajmuje się organizacją sesji muzykoterapii oraz wydarzeń muzycznych z udziałem różnorodnych grup społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami i bezdomnych. Jej osobistym celem jest upowszechnianie aktywnego muzykowania jako sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień i dostępnej dla każdego. Prowadzenie plenerowych sesji muzyki widzi jako sposób na integrację społeczną. Wierzy, że w szerszej perspektywie to właśnie poczucie wspólnoty pozwala społeczeństwu skutecznie mierzyć się z problemami świata, który tworzy.

11.12.2020 PIĄTEK
GODZ. 18:30 – 20:00

Webinar „Specyfika pracy w zespole Remont pomp” Jarosław Marciszewski + koncert „Remont pomp”

Webinar będzie miał formę rozmowy z Jarosławem Marciszewskim podczas, której dowiemy się jak wygląda specyfika pracy w zespole „Remont pomp” oraz jak powstał zespół. Będziemy dopytywać o najróżniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem zespołu, między innymi tak drażliwe jak… pieniądze. W ten sposób chcemy przybliżyć sposób działania, ale również charakter oraz atmosferę panującą w zespole. Webinar zwieńczy koncert zespołu. Serdecznie zapraszamy!

Jarosław Marciszewski – muzyk, gitarzysta, wokalista. W 2003 w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku roku założył zespół Remont Pomp w którym gra do dziś. W Remoncie Pomp odpowiedzialny jest za prowadzenie warsztatów muzycznych, których podstawą jest rytm i wykorzystywanie niecodziennych instrumentów. Grupa korzysta z instrumentów afrykańskich (djembe, szejkery, bębny basowe, a go go) ale także gra na
nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką (kieliszki, misy, tank drum, Kalemba, balafon itp). Od 2009 do 2014 roku prowadził warsztaty muzyczne w Fundacji na Rzecz Osób z Autyzmem ADAPA. Współpracuje także z Teatrem Razem, gdzie wraz zespołem Remont Pomp tworzy muzykę do spektakli. Prowadził wielokrotnie warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych . W latach 2014-2015 odpowiedzialny był za stworzenie muzyki do
spektakli teatrów społecznych w ramach akcji „Historie po Oruńsku” oraz „Teatr Stocznia”. Ponadto jest gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, grającym w zespołach: Popsysze, Towary Zastępcze, Pure Phase Unsamble a także Nasiono All Stars. Jest członkiem niezależnego wydawnictwa
Nasiono Records i wiceprzewodniczącym stowarzyszenia Nasiono. Współpracował z muzykami takimi jak : Mikołaj Trzaska, Grzegorz Nawrocki, Mike Majkowski, Damo Suzuki (ex Can), Paweł Romańczuk
(Małe Instrumenty), Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty (ex Spiritualized), Leatitia Sadier, Tomasz Ziętek, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki
eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką.
Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.
Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Północna i Szkocja.
Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.
W skład zespołu Remont Pomp wchodzą:
Magdalena Spaleniak
Wojciech Birtus
Sebastian Włodarek
Jacek Cieślicki
Jan Skiba
Miriam Porębska
Małgorzata Mleczko Marciszewska
Jarosław Marciszewski
Asia Świeczkowska

12.12.2020 SOBOTA
GODZ. 16:00 – 17:30

Warsztaty Ruch i rytm – Body percussion z Joanną Stanowską
(warsztat odbędzie się na platformie zoom, ilość miejsc ograniczona)

Warsztaty skierowane są do nauczycieli wychowania przedszkolnego wczesnoszkolnego i szkolnego, do pedagogów, terapeutów, opiekunów, animatorów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych podwyższaniem kwalifikacji zawodowych oraz wzmocnieniem swojej pamięci, koordynacji i koncentracji. Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy i podstawowych umiejętności w prowadzeniu zajęć muzyczno-ruchowych, a także poznanie autorskich dotychczas nieznanych zabaw.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego Ruch i Rytm jest niezbędnym elementem naszego rozwoju psychofizycznego.
Warsztaty mają bezpośredni związek pomiędzy świadomością i integracją ciała oraz umysłu. Ćwiczenia rytmiczne, mają na celu między innymi obudzenie i zwiększenie kontroli nad niezależnością prawej i lewej półkuli. Praca nad możliwościami perkusyjnymi ciała rozwija relacje między rytmem a ruchem. Szkolenie wspiera całościowe postrzeganie siebie.

Uczestnicy:

  • poznają kilka nowych zabaw ruchowo -rytmicznych,
  • nauczą się tworzyć muzykę za pomocą swojego ciała – używając do tego aparatu mowy, rąk, stóp, ud,
  • będą pracować w zakresie lateralności i niezależności stron,
  • Wykorzystają ciało jako przekaźnik, wzbogacając tym samym język komunikacji interpersonalnej.
  • otrzymają gotowe pomysły i scenariusze zajęć Ruch i Rytm – Body percussion do swojej pracy.

Zapraszamy!

Joanna Stanowska – aktor, lalkarz, reżyser, trener, coach. Ponadto konferansjer, animator kultury, teatroterapeuta a także kuglarz. Absolwentka: Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Uczelni Dramatycznej w Hiszpanii- Escuela Superior Del Arte Dramatico en Sevilla, Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi – specjalizacja (motopedagogika, pedagogika cyrku). Ukończyła mnóstwo kursów i szkoleń, w tym posiada uprawnienia i jest certyfikowanym coachem. Od 2012 roku jest właścicielką agencji eventowej – JO ART SHOW, Od 2016 roku prowadzi firmę szkoleniową – Rozwój Twórczość Wyzwania Joanna Stanowska Jest koordynatorem i współtwórcą różnych projektów społeczno – kulturalnych. Realizuje jako aktorka oraz reżyser różne projekty teatralne oraz filmowe. Specjalizuje się w edukacji osób dorosłych oraz seniorów, prowadząc na co dzień szkolenia oraz warsztaty , np. z motopedagogiki, psychomotoryki, neurodydaktyki.

Skip to content