Nieprzetarty Szlak » Relacje

Relacje

Myślisz pewnie, że to taki chwyt marketingowy. Że mamy w tym jakiś interes. Otóż nie! Po prostu chcemy, byś był szczęśliwy! Dlatego zachęcamy – właśnie teraz zadzwoń do kogoś bliskiego i powiedz mu, jak bardzo jest dla Ciebie ważny. Przytul, uściskaj, powiedz dobre słowo, zadbaj o relacje, a na pewno staniesz się szczęśliwszy. Skąd to wiemy? Z najdłużej trwającego badania naukowego prowadzonego na Uniwersytecie Harvarda!

Przez ponad 75 lat, badanie Grant’a i Glueck’a na Harvardzie, polegało na śledzeniu i opisywaniu fizycznego i emocjonalnego samopoczucia ludzi. Przedsięwzięcie to wymagało zaangażowania kilku pokoleń badaczy. Od czasów II wojny światowej analizowali oni grupę badanych –  badali próbki krwi, przeprowadzali skanowanie mózgu (od kiedy to badanie stało się dostępne), zgłębiali ankiety self-report (polegające na samodzielnym zdawaniu relacji przez badanego), a także rozmawiali z badanymi i ich rodzinami. Badanie miało na celu odkrycie co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Jak myślicie? Czy to były pieniądze? Sława? Spełnienie zawodowe? Żadne z wyżej wymienionych!

Cytując Roberta Waldingera, Dyrektora Harvard Study of Adult Development konkluzja tych badań jest następująca:
„75 lat badań mówi nam jedno, że DOBRE RELACJE czynią nas szczęśliwszymi i zdrowszymi.”

Poświęć 10 minut, by zobaczyć cały film na temat tego badania. To może zmienić Twoje życie!
(Tłumaczenie w pasku pod filmem po prawej stronie – ikona z trzema kropkami. Język polski znajduje się na samym dole.)

Parafrazując cytowanego uczonego:

  1. Po pierwsze, relacje społeczne są dla nas bardzo dobre, a samotność zabija.
  2. Nie chodzi o liczbę przyjaciół ani o bycie w stałym związku, ale o jakość bliskich relacji.
  3. Dobre relacje nie tylko chronią ciało, ale także mózg. (Dobre relacje nie muszą być cały czas spokojne. Niektóre z badanych, 80-letnich par mogły się sprzeczać całymi dniami, ale dopóki czuli, że naprawdę mogą na siebie liczyć, kiedy robi się ciężko, te sprzeczki nie wpływały na ich pamięć.) 

Kochani! Dbajmy o relacje! Jak to zrobić? Znów posługując się autorytetem Roberta Waldingera: „Możliwości są praktycznie nieskończone. Można spędzać czas z ludźmi zamiast przed ekranem albo ożywić nudny związek, robiąc wspólnie coś nowego, pójść na długi spacer czy wieczorną randkę (…)”.

Możecie również przyjść na jedną z imprez naszego tegorocznego cyklu pt… „Relacje”!

Plakat Cyklu Imprez Nieprzetartego Szlaku "Relacje"

Weźcie ze sobą bliską osobę. Gwarantujemy, że dzięki niezwykłej atmosferze i poczuciu uczestnictwa w czymś ważnym Wasze relacje ożywią się i staną pełniejsze. Serdecznie zapraszamy, a przede wszystkim życzymy dużo szczęścia i… ciepłych, bliskich relacji!

P.S. Nasza organizacja od wielu lat zajmuje się arteterapią osób z niepełnosprawnościami i jeśli mielibyśmy jednym słowem opisać kwintesencję arteterapii, to byłoby to właśnie – Relacja. Sztuka jest wspaniałym medium, ale bez relacji jej terapeutyczna moc, nie może się ujawnić. W naszej pracy stawiamy na zdrowe relacje. Zapraszamy Was do tego samego!

Dobrego dnia!

Skip to content