Nieprzetarty Szlak » Dla mediów

Dla mediów

Online też można się świetnie bawić!
23. Międzynarodowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku pokazują, że to możliwe!

Online też można razem pośpiewać. Wspomnieniowe śpiewogranie i muzykowanie z Artystami Nieprzetartego Szlaku – informacja prasowa

Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku

Termin: 11 – 12 grudnia
Miejsce: fanpage “Nieprzetarty Szlak” na Facebooku, platforma Zoom
Kontakt dla mediów: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel.: 609-050-010
e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

Spotkania z Piosenką stanowią integralną część całorocznego cyklu imprez artystycznych organizowanych w ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Spotkania od początku miały zwartą, fabularyzowaną formę nawiązującą do tematu Cyklu. W obecnej rzeczywistości organizatorzy chcą udowodnić, że można wspólnie śpiewać także online.

Pandemia poprzestawiała harmonogram Nieprzetartego Szlaku – tradycyjnie Spotkania z Piosenką przygotowują uczestników do corocznego Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych – SANS. W tym roku wydarzenie muzyczne odbędzie się tuż po 30. SANS online. Organizatorzy zapraszają na koncert wspomnień pt: „30 lat minęło” w wykonaniu Artystów Nieprzetartego Szlaku, przeplatany inspirującymi warsztatami i webinarami z tworzenia muzyki oraz muzykoterapii.

W programie dwudniowych Spotkań przewidziane są 4 wejścia ze Studia festiwalowego realizowane na platformie Zoom, co daje nowe możliwości uczestnictwa nawet z najbardziej niespodziewanych miejsc. W piątkowe przedpołudnie nauczyciele będą mogli zaproponować uczniom wspólne śpiewanie i muzykowanie w zupełnie nietypowej formie. Sobotnie przedpołudnie otwiera przestrzeń na „Rodzinne muzykowanie” podczas warsztatów muzycznych dla dzieci wraz z całą rodziną. Wejścia popołudniowe w piątek i sobotę dają możliwość instruktorom, nauczycielom, muzykoterapeutom poznać nowe metody pracy, dzięki warsztatom i webinarom podnoszącym ich kwalifikacje.

Dominika Dopierała z Poznania przybliży proces muzykoterapii w podejściu Nordoff Robbins, które opiera się na wspólnym muzykowaniu, improwizacji dając przestrzeń do muzykoterapii społecznościowej. To będzie okazja do interaktywnego doświadczenia zespołowego tworzenia muzyki.

Recital Mateusza Dudka odbędzie się na żywo ze Studio festiwalowego. Będzie to okazja, aby posłuchać naszego lubelskiego Artysty, ze spektrum autyzmu, który sam komponuje muzykę, pisze teksty, gra na pianinie, śpiewa i koncertuje.

W Studio festiwalowym nie zabraknie animacji, wspólnego śpiewania i muzykowania. Będą występy zarówno solistów jak i grup muzycznych; recitale, koncerty, improwizacje. Przewidziane są występy na żywo, rozmowy z Artystami, ale będzie można także posłuchać nagrań archiwalnych z poprzednich edycji oraz wspominać hity Nieprzetartego Szlaku.

Historia z Piosenką rozpoczęła się w roku 1998 – wtedy ogłosiliśmy Ogólnopolski Konkurs Piosenki Nieprzetartego Szlaku. Z czasem odeszliśmy od formy konkursu, kładąc akcent na wspólne śpiewanie, muzykowanie oraz warsztaty. Ku naszej radości okazało się, że instruktorzy nie tylko wyszukują piosenki związane z konwencją Spotkań, ale w wielu przypadkach sami je piszą i komponują do nich muzykę. – wspomina Michał Stanowski, główny inicjator ruchu Nieprzetartego Szlaku.

Niezaprzeczalną wartością Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku stały się autorskie projekty instruktorów, którzy przez lata twórczo wyrażają siebie pisząc teksty piosenek i komponując do nich muzykę. Piosenki te weszły na stałe do muzycznego repertuaru Artystów i organizatorów Nieprzetartego Szlaku. Tomasz Smołka, który był pierwszym organizatorem Spotkań z Piosenką, skomponował „Pieśń Krasnoludów” do tekstu Tolkiena, którą wykonują uczestnicy Akademii Artystycznej z Lublina w nowym opracowaniu. Nie można tu nie wspomnieć o Pani Dorocie Godlewskiej, która przez wiele lat prowadziła zespół „Bawitko” z Karczmisk, a jej piosenka „Magiczny świat” oczarowuje nadal.

W 2005 roku instruktorki Teatru Kruszynki: Jagoda Naja, Beata Sprawka i Agnieszka Sieńko napisały piosenkę „To jest teatr”, która ogłoszona została hymnem Nieprzetartego Szlaku. W ten sposób powstał także ukraiński hymn Neprotoptanej Stezhyny „Ludy, lalki” napisany przez Anastasiyę Vojtiuk i wolontariuszy. Przez lata powstawały kolejne utwory inspirowane tematami Spotkań takich jak Teatr, Magia, Spotkania Rycerskie, Rock’n roll, Żywioły, Kosmos…

Wydarzenie realizowane będzie online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a webinary i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane uczestnictwem w Spotkaniach do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Można też wejść na stronę www.nieprzetartyszlak.eu, gdzie podczas festiwalu publikowane będą linki. Część wydarzeń będzie tłumaczona na PJM.

Śpiewogranie jest nieodłącznym elementem Nieprzetartego Szlaku – towarzyszy zawsze podczas spotkań, warsztatów, przeglądów, ognisk, wyjazdów zagranicznych… Nawet podczas 30. SANS online uczestnicy łącząc się na Zoomie śpiewali razem. Mimo zamknięcia w domach, aby nie czuć się samotnym, można razem pośpiewać. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy, improwizacji, muzykowania i śpiewania nawet w „onlajnie” i zamierzają udowodnić, że to możliwe.

– Nowością w tym roku jest akcja wspólnego „Pisania piosenki na Spotkania z Piosenką!” Na profilu facebookowym Fundacji Nieprzetartego Szlaku, w komentarzach pod postem każdy możne wpisać swoje propozycje wersów. Łukasz Jemioła skomponuje muzykę i zaśpiewa improwizowaną piosenkę razem z nami, podczas finału Spotkań w sobotę 12 grudnia! – mówi Karolina Czajka z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Spotkania z Piosenką mają inkluzywny charakter, gdzie wszelkie podziały znikają, a pozostaje jedynie spontaniczna twórczość, radość wspólnego muzykowania i bycia razem.

W festiwalowym spocie to właśnie Łukasz Jemioła improwizuje, śpiewa i zaprasza do udziału w 23. Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku: „Więc bądźmy razem tym razem w onlajnie. Bo przecież w onlajnie też może być fajnie.”

Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Fanpage Nieprzetartego Szlaku

Patronaty honorowe:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Lubelskie Smakuj życie!

Patronat medialny:
TVP3 Lublin, Nasze Sprawy

23. Międzynarodowe Spotkania z Piosenką „30 lat minęło” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji kultury. Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin. Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Skip to content