Nieprzetarty Szlak » Teatr Uśmiech

Teatr Uśmiech

Pochodzenie: Kielce

Rok założenia: 1999


Krótka historia:

Zespół Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech” działa w Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach od 1999 roku. Powstał z inicjatywy instruktora Alicji Piłat, która jako reżyser i choreograf opiekuje się zespołem aż do chwili obecnej. „Uśmiech” funkcjonuje w ramach Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski i liczy od dwudziestu kilku do ponad trzydziestu uczestników. Wśród nich również znajduje się jedna osoba, która nie może uczestniczyć w imprezach wyjazdowych.

Do zespołu może być przyjęty każdy, kto posiada choćby niewielkie predyspozycje artystyczne i nie zniechęca się trudami prób. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań zdrowotnych i systematyczne uczestnictwo w zajęciach, które odbywają się trzy razy w tygodniu.

Teatr posiada dobre warunki pracy artystycznej – WDK udostępnia sale baletowe, salę widowiskową, nagłośnienie, pomieszczenia na kostiumy i rekwizyty, finansuje większość przedsięwzięć. „Uśmiech” korzysta również ze środków PFRON.

Teatr treść spektaklu wyraża tańcem, ruchem, pantomimą, oraz wyrazem artystycznym. Różnorodność talentów, jakimi obdarzeni są wychowankowie zespołu pozwoliła instruktorowi powierzyć każdemu z uczestników specjalnie dla niego dobrane role w spektaklach. Każdy członek zespołu ma swoje ważne do wykonania zadanie. Teatr jest ich życiowym celem, realizacją marzeń, źródłem radości oraz dowartościowania. Opiekunowie obserwują u swoich podopiecznych rozwój intelektualny, ruchowy, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, otwartość. Uczestnicy potrafią sami przygotować montaże estradowe (konferansjerka, układy taneczne do piosenek, małe scenki teatralne). Swoje programy artystyczne prezentują instruktorom i opiekunom podczas kilkudniowych warsztatów artystycznych.
Za swój największy sukces uważamy to, że każdy z naszych podopiecznych identyfikuje się z grupą, jest odpowiedzialny za powierzone mu zadanie i ma poczucie satysfakcji z tego co robi.”- mówi pani Krystyna Krzemińska, opiekun zespołu „Uśmiech”. Z reguły przygotowanie premiery trwa ok. 8 miesięcy. Równolegle prezentowane są spektakle przygotowane wcześniej.

Ogromnym osiągnięciem jest to, że występy zespołu nie ograniczają się tylko do środowiska osób niepełnosprawnych. „Uśmiech”  prezentuje swoje prace również na koncertach i festiwalach, gdzie wykonawcami są osoby w pełni zdrowe. Jest to prawdziwa integracja ze społeczeństwem.

Repertuar teatru opiera się głównie na polskim folklorze, wydarzeniach historycznych oraz popularnej literaturze krajowej. Jego dobór ma na celu pogłębienie wiedzy ogólnej młodych artystów przy okazji pracy nad spektaklem:

„Laleczka z saskiej porcelany” (1999), „Pod żaglami Zawiszy” (1999), „Prząśniczka” (2000), „Kataryniarz” (2001), „Kuźnia” (2002), „Pożar w Kwaśniewiczach” (2003), „Jarmark Świętokrzyski” (2004) (pierwszy występ w Lublinie na eliminacjach do Albertiany 2005 r, „Od ziarenka do bochenka” (2005), „Kapliczka świętokrzyska” (2006), „Oj Janicku, Zbójnicku” (2007), „Pan Tadeusz” (2008), „Hołd Pruski” (2009), „Dumka na dwa serca” (2010), „Popracujesz, herbatki skosztujesz” (2011), „Bilet na Księżyc” (2012), „W starym kinie” (2013), „Od ziarenka do Bochenka” (2014 – nowa wersja).

Już pierwszy spektakl grupy pt. „Prząśniczka” zyskał uznanie. Przez kolejne lata Teatr zapraszany był do uświetnienia różnych wydarzeń społecznych i artystycznych w Polsce i za granicą m. in.:

– w koncercie z okazji podpisania porozumień pomiędzy województwem świętokrzyskim a węgierskim województwem Esztergon-Komanom (Węgry 2008)

– w Belwederze podczas konferencji dotyczącej praw dziecka z niepełnosprawnością, organizowanej przez rzecznika praw dziecka. Gościem honorowym była królowa Szwecji – Sylwia oraz żona prezydenta RP Anna Komorowska (2011)

– w koncercie galowym Międzynarodowego Światowego Festiwalu Folkloru w Poznaniu (2013).

Do najważniejszych sukcesów Teatru poza wieloma nagrodami i wyróżnieniami uzyskanymi w kraju należy reprezentowanie kultury Polskiej poza naszymi granicami na międzynarodowych festiwalach: „Słoneczna Chwila” w Kijowie – Ukraina (2005), „Neprataptana Steżyna” we Lwowie – Ukraina (2006), „PROTEATR” w Moskwie – Rosja (2007), „Latow Obzorze” w Bułgarii (2011), „Neprataptany Szlach” w Brześciu – Białoruś.


Osiągnięcia:

 • 2005 – Nominacja na Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku – Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych w Lublinie i nominacja na Festiwal „Słoneczna Chwila” w Kijowie.
 • „Laureat laureatów” – na Międzynarodowym Festiwalu „Słoneczna Chwila” (Kijów 2005)
 • I miejsce Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertina” 2005.
 • Na Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w został nagrodzony „Złotą Jodłą”.
 • Nagroda Specjalna Miasta Kielce za 2005 r. (Kielce 2006)
 • Laureat Festiwalu Kultury Dziecięcej 2006 (Pacanów 2006)
 • Wyróżnienie na Festiwalu Nieprzetartego Szlaku (Lwów 2006)
 • Laureat Festiwalu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych „Proteatr” (Moskwa 2007). Zespół był jedynym przedstawicielem Polski.
 • Grand Prix w I Międzynarodowym, XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki, Teatru i Plastyki Łęczna 2007 (Łęczna 2007)
 • Udział w widowisku Milenium Świętokrzyskie (Święty Krzyż 2007)
 • Udział w koncercie z okazji podpisania porozumień pomiędzy województwem świętokrzyskim a węgierskim województwem Esztergon-Komanom (Węgry 2008)
 • Udział w festiwalach i koncertach w Lublinie, Łodzi, Rudzie Śląskiej, Jędrzejowie, Busku-Zdroju, Warszawie, Lęborku, Pobierowie.
 • Laureat Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (2009)
 • Udział w VI Ogólnopolskim Integracyjnym Festiwalu Piosenki i Tańca „Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna” i zdobycie Grand Prix. Solistka zespołu zdobyła I miejsce w kategorii wokalistów (2011)
 • Zespół zaprezentował się w Belwederze podczas konferencji dotyczącej praw dziecka z niepełnosprawnością, organizowanej przez rzecznika praw dziecka. Gościem honorowym była królowa Szwecji – Sylwia oraz żona prezydenta RP Anna Komorowska (2011)
 • Udział w Festiwalu Artystycznym „Latow Obzorze” w Bułgarii (2011)
 • W 2012r. udział w festiwalu w Lublinie i Jędrzejowie. Udział w koncertach organizowanych w naszym mieście i województwie.
 • W 2013 r. udział w festiwalu artystycznym osób niepełnosprawnych w Brześciu na Białorusi. Zespół otrzymał tam najwyższą ocenę Rady Artystycznej.
 • W 2013r w sierpniu zespół wziął udział w koncercie galowym Międzynarodowego Światowego Festiwalu Folkloru w Poznaniu.
 • W dn.14-16czerwca 2014 r. zespół „Uśmiech” uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. Zespół „Uśmiech” został podwójnym laureatem: I miejsca i specjalnej nagrody za kostiumy i rekwizyty. Zaprezentowany w Podolanach program folklorystyczny „Oj Janicku, Zbójnicku…” zachwycił i jurorów i publiczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>